top of page

KAJ PA ŠOLSTVO?

POZIV STRANKAM IN KANDIDATOM NA DRŽAVNOZBORSKIH VOLITVAH

V času pred volitvami so politične stranke objavile volilne programe, stališča predstavljajo na najrazličnejših srečanjih in soočenjih. Med vsebinami, ki jim stranke in kandidati za poslance namenjajo pozornost, pa je zelo malo prostora za šolstvo, čeprav je eno od najpomembnejših področij za prihodnost slovenske države in državljanov.

V slovenske vrtce je vključenih več kot 85.000 otrok.

V osnovne šole je vključenih več kot 175.000 učencev.

V srednje šole je vključenih več kot 74.000 dijakov.

Izobraževanje neposredno zadeva več kot 400.000 staršev, katerih otroci so vključeni v različne ravni šolanja. In vse tiste delodajalce, ki zaposljujejo mlade, ko prestopajo iz izobraževanja v svet dela.

 

Slovenska politika se o šolstvu navadno oglaša, kadar komentira dobre rezultate slovenskih šolarjev v mednarodnih raziskavah znanja (in si pripiše del zaslug), ko komentira prizadevanja šolnikov za plače (in jih podpira ali zavrača, odvisno od trenutnega položaja v vladi ali opoziciji) in ko se opredeljuje do vprašanja javnega in zasebnega šolstva (in v šolstvo vpleta ideološka vprašanja).

Tisto, česar politika ne komentira, je visoka stopnja nezadovoljstva učencev, učiteljev in staršev s šolo (višja kot v kateri koli drugi državi), zniževanje ravni znanja šolarjev, zanemarjanje socialnih in življenjskih veščin na račun preobloženih učnih načrtov, dušitev strokovne avtonomije učiteljev zaradi prenormiranosti šole in obremenjenosti z birokracijo. Prav tako se ne opredeljuje do nadpovprečne socialne nepravičnosti slovenskega šolskega sistema, na katero opozarjajo mednarodne primerjave. Pa do nemoči šol pri preprečevanju nasilja. Do tega, da stališča slovenskih šolarjev kažejo, da so manj kot vrstniki v drugih državah pripravljeni na prevzemanje odgovornosti, ki jih bo prineslo odraščanje in vključitev v delo.

Za lažje odločanje o tem, kdo si zasluži podporo in glas na volitvah bi bilo primerno, da bi se politične stranke, gibanja in kandidati za poslance opredelili tudi do drugih vprašanj, ki so še kako povezana s kakovostjo izobraževanja in prihodnostjo slovenske države in družbe.

Zato pozivamo politične stranke in kandidate za poslance, da predstavijo svoja stališča o vprašanjih, povezanih s šolstvom v Sloveniji in prihodnostjo slovenske družbe.

prvopodpisani: dr. Kristijan Musek Lešnik

(starš, psiholog, pa tudi namestnik predsednika Strokovnega sveta RS za splošno izobraževanje)

bottom of page