top of page

ODGOVORI POLITIKE IN POLITIKOV O ŠOLSTVU

Seznam list na volitvah:

DAVKOPLAČEVALCI SE NE DAMO VEČ     … čakamo na odgovor …

NOVI SOCIALDEMOKRATI     … čakamo na odgovor …

GLAS ZA OTROKE IN DRUŽINE     … čakamo na odgovor …

SLOVENSKA DEMOKRATSKA STRANKA - SDS             ODGOVOR              

ZDRUŽENA LEVICA - DEMOKRATIČNA STRANKA DELA (ZL-DSD)     … čakamo na odgovor …

SOCIALNI DEMOKRATI     … čakamo na odgovor …

MAURIZIO TREMUL     … čakamo na odgovor …

NAPREJ SLOVENIJA - NPS     … čakamo na odgovor …

STRANKA MODERNEGA CENTRA - SMC     … čakamo na odgovor …

STRANKA ALENKE BRATUŠEK     … čakamo na odgovor …

DD DOBRA DRŽAVA             ODGOVOR              

SLOVENSKA LJUDSKA STRANKA     … čakamo na odgovor …

GAS - GOSPODARSKO AKTIVNA STRANKA             ODGOVOR              

LISTA MARJANA ŠARCA             ODGOVOR              

NOVA SLOVENIJA - KRŠČANSKI DEMOKRATI             ODGOVOR              

ANDREJ ČUŠ IN ZELENI SLOVENIJE     … čakamo na odgovor …

PIRATSKA STRANKA SLOVENIJE             ODGOVOR              

NEODVISNA STRANKA POMURJA     … čakamo na odgovor …

FERENC HORVÁTH       … čakamo na odgovor …

DeSUS - DEMOKRATIČNA STRANKA UPOKOJENCEV SLOVENIJE             ODGOVOR              

ReSET - REŠIMO SLOVENIJO ELITE IN TAJKUNOV     … čakamo na odgovor …

ZA ZDRAVO DRUŽBO             ODGOVOR              

LEVICA     … čakamo na odgovor …

LISTA NOVINARJA BOJANA POŽARJA     … čakamo na odgovor …

SOLIDARNOST     … čakamo na odgovor …

SLOVENSKA NACIONALNA STRANKA     … čakamo na odgovor …

GIBANJE ZEDINJENA SLOVENIJA             ODGOVOR              

SOCIALISTIČNA PARTIJA SLOVENIJE     … čakamo na odgovor …

Odgovori po kronološkem zaporedju, tako kot so jih posredovale stranke in kandidati. 

Valentin Rozman, kandidat stranke Za zdravo družbo v okrajih 7 ter 11 volilne enote Maribor

Kot lahko vsak prebere na naši spletni strani https://zazdravodruzbo.si, ima stranka takšen načrt glede izobraževanja:

 

Reforma izobraževalnega sistema, kjer se izvedba izobraževanja ne prilagaja razpoložljivemu učiteljskemu kadru temveč gospodarsko-razvojnim trendom s poudarkom na pozitiven vpliv modernih tehnologij na trg dela. Družbi bomo načrtno vračali z naravno in kulturno dediščino povezane vrednote

 

Iz daljšega dokumenta o programu stranke, s katerim smo se medijem predstavili v Mostecu, pa so v zvezi z izobraževanjem naslednje točke:

  • reforma izobraževalnega sistema, kjer se izvedba izobraževanja ne prilagaja razpoložljivemu učiteljskemu kadru temveč gospodarsko-razvojnim trendom spoudarkom na pozitiven vpliv modernih tehnologij na trg dela

  • večja avtonomija učiteljev in večje spoštovanje do učencev

  • projektno učenje na podlagi interesov in potreb učencev, manj učenja faktografskih dejstev

  •  

  • uvedba duhovnih vrednot v sistem izobraževanja

  • uvedba nacionalnega sistema participacije pri stroških predšolske vzgoje

  • enakovredna vloga Waldorfske, Montessori in podobnih oblik vzgoje za celovitejšo vzgojo s spodbujanjem otrokove ustvarjalnosti in njegovih potencialov, s pozitivnim pristopom (iskanjem znanja in ne neznanja) in poudarkom na preživljanju časa v naravi

  • uvedba izvajanja meditacije v javnih institucijah

  • podpora ustanovitvi interdisciplinarne izobraževalne ustanove za t.i. tehnologijo veriženje blokov (blockchain) in izrazito podporo kripto gospodarstvu

  • starejšim vrniti vlogo v družbi na osnovi znanja in neprecenljivih izkušenj z mentoriranjem mladim.

Pogled stranke ter nekaj mojih osebnih mnenj sem izrazil v naslednjem video posnetku, ki je objavljen na mojem YouTube kanalu, ter Facebook strani in profilu:

Dan 420: Učinkovito šolstvo z vrednotami narave

https://youtu.be/k3kQZVQzhOY
https://www.facebook.com/valentin.rozman/videos/2045568605711367

https://www.facebook.com/valentin.rozman.profil/videos/vb.100000961836476/2025760217466020/?type=3

 

Tole pa so še moji osebni odgovori na vaša vprašanja: POVEZAVA NA ODGOVORE

Anchor 1

Gospodarsko aktivna stranka

V prilogi vam pošiljam program GAS-Gospodarsko Aktivne Stranke, kjer lahko najdete odgovor na nekatera vaša vprašanja.

Glede ostalih zadev, kjer program še ni v popolnosti definiran bomo stvari temeljito preučili in se odločili v skladu z našim sloganom Gospodarno Aktivno Složno.

Alojz Kobe, član izvršilnega odbora GAS

POVEZAVA NA POGLAVJE

Anchor 2

Dobra država

Izobraževanje na različnih stopnjah je ključni del našega programa, ki smo mu namenili posebno poglavje. Žal tudi v stranki Dobra država ugotavljamo, da se razprave v medijih redko dotaknejo te teme, tudi številni novinarji si enostavno ne vzamejo časa, da bi dejansko prebrali programe strank, raje se zatekajo k populističnimi vprašanjem, ki nimajo resne povezave z razvojem Slovenije na ključnih segmentih družbe.

Osnovni programski poudarki s tega področja so dosegljivi na naši spletni strani na povezavi www.dobradrzava/program-stranke#izobrazevanje , program stranke pa vam pripenjamo tudi v pdf obliki, izobraževanje najdete pod točko 14.

POVEZAVA NA POGLAVJE

Anchor 3

Nova Slovenija - krščanski demokrati

Strinjamo se z Vami, da je bilo področje izobraževanja in šolstva v predvolilni kampanji do sedaj skoraj popolnoma prezrto. tisti, ki določajo predvolilne teme se očitno veliko bolj odločajo za afere oziroma teme, ki privabljajo večjo medijsko pozornost. Nova Slovenija ne spada med stranke brez poglavja "izobraževanje", ki jih omenjate, saj je sedmo poglavje programa Misli resno posvečeno izobraževanju.

 

Poglavje Vam v pdf obliki pošiljam v prilogi k temu sporočilu. Upam, da dovolj zgoščeno in jasno predstavlja pogled Nove Slovenije na izobraževanje in posledično na prihodnost Slovenije.

POVEZAVA NA POGLAVJE

Anchor 4

Piratska stranka Slovenije

POUDARKI IZ ODGOVORA

 

Učni načrt bomo preoblikovali v pomoč učiteljem. Predstavlja naj osnovni okvir, znotraj katerega lahko učitelj izbira teme glede na sposobnosti in interese učencev. Spremenili bomo obsežne učiteljeve priprave, ki so trenutno birokratska potrata časa. Učiteljem je treba zagotoviti samoizpopolnjevanje: imeti morajo dovolj časa za hobije in počitek, da bodo imeli v razredu dovolj energije in svežih idej.

 

Prevetritev učnih načrtov je prvi in najpomembnejši poseg za izboljšanje kvalitete našega šolstva, hkrati pa tudi zelo zahteven. Izvesti ga je potrebno z vključitvijo izkušenih učiteljev praktikov.  Ko bo to uspelo, se bodo tudi številni drugi problemi v šolah avtomatično ublažili, saj je na nek način vse povezano s preobremenitvijo, pritiski, hektiko.

 

 

Največjo vlogo pri zadovoljstvu in uspehu tako pri delu kot pri učenju igrajo odnosi. V slovenskih šolah je kvaliteta odnosov izrazito zapostavljena! Na to vplivajo številni dejavniki, naj omenimo le nekaj najpomembnejših:

  • Hipertrofija učnega načrta, zaradi česar so vsi udeleženci v procesu pod hudim pritiskom.

  • Hipertrofija ocenjevanja (povzroča pritisk).

  • Hipertrofija domačih nalog (povzroča pritisk in dodatno nezadovoljstvo zaradi ’ukradenega ’ prostega časa, tako otrok kot staršev).

  • Prelaganje odgovornosti za otrokov šolski uspeh in narejene domače naloge na ramena staršev. Družinske odnose pogosto kvarijo prepiri zaradi šole, starši se počutijo preobremenjeni in zamerijo učiteljem, da morajo tako rekoč opravljati njihovo delo. Zaradi domačih prepirov in splošnega stresa učenci doživljajo šolo in učenje kot nekaj neprijetnega, slabega.

  • Preveliki razredi – več napetosti, agresije, bolj brezosebni odnosi (učitelj težje naveže stik s posameznimi učenci, težje obvladuje skupino).

  • Preveč statičen, frontalni pouk; zahteve po mirnem sedenju in pasivnem sprejemanju informacij je v nasprotju z normalnimi potrebami večine zdravih otrok.

  • Razmišljamo, da ima z nepriljubljenostjo šole pri učencih nekaj opraviti tudi neustrezna in pomanjkljiva usposobljenost učiteljev na področju odnosne kompetence – to je vodenja skupin, vodenja dialoga, vzpostavljanja in vzdrževanja odnosa … Raziskave so med drugim pokazale tudi, da se slovenski učenci, ko potrebujejo pomoč, večinoma obrnejo na starše, zelo redko pa na učitelje.

 

 

Pričakujemo, da se bo odnos učencev, s tem pa tudi učiteljev in staršev do šole izboljšal, ko:

  • pouk ne bo več tako statičen, ampak aktivnejši, bolj praktičen in bo večkrat potekal na prostem

  • bodo razredi manjši

  • bodo učni načrti manj obsežni in manj obvezujoči, kar hkrati pomeni manj pritiska na vse udeležene, manj domačih nalog – več prostega časa ter bolj razgiban in raziskovalen pouk, kjer bodo učenci dejavno in smiselno vključeni

(vse našteto smo vključili v naš volilni program)

.

POVEZAVA NA ODGOVOR V CELOTI

Anchor 5

Gibanje Zedinjena Slovenija

Pomnjenje ne more biti edina sposobnost, ki se ocenjuje v šoli. Šola mora postati bolj praktična. Otroci morajo prek šole spoznati različne poklice v praksi in tako pridobiti izkušnje, ki jim bodo pomagale pri odločitvi za poklic.

Prenova izobraževalnega sistema v smeri razbremenitve staršev, učiteljev in otrok:

  • Otroci bodo pridobivali veliko več uporabnih znanj, in imeli možnosti izbrati več praktičnega pouka ter manj sedenja v klopi.

  • Omejitev pomnjenja ogromnih količin podatkov in šolski sistem usmerjen v voden razvoj spretnosti raziskovanja, analize in povezovanja.

  • Vrnitev pomena vzgoje, ter človeških in domoljubnih vrednot. Otroke bomo vzgajali v suverene, samozavestne in odgovorne ljudi. Sedanji sistem poskuša otroke narediti neodgovorne poslušne ovčke.

  • Poudarjena bo vloga ustvarjanja, ustvarjalnega razmišljanja, razvoja samostojne suverene zavesti in razvoja lastne naravne nepokvarjene vesti. V vrednotah bo imela posebno mesto skupnost oziroma skupno dobro, tako na lokalnem kot na narodnem nivoju.

  • Predstavitve in raziskovalne naloge v osnovni šoli se bodo v celoti morale izvesti med poukom ob vodstvu učitelja s pripomočki, ki jih zagotovi šola.

  • Zakonska zapoved, da gradivo za učenje in domačo nalogo v osnovni šoli zagotovijo učitelji.

  • Izključitev zgodovinskih neresnic in proti-naravne ideologije iz šolskih knjig in delovnih Prenehanje učenja ponarejene zgodovine, izdelane v službi italijanskega fašizma in nemškega nacizma (laž o priselitvi Slovencev v 6. stoletju in laž o izvoru naše kulture iz rimskega imperija).

  • Za vse šolske knjige, delovne zvezke in zvezke v osnovni šoli bo poskrbela šola, plačalo se bo le morebitno izgubo knjige ali delovnega zvezka. Kdor bo želel, bo lahko sam kupil zvezke.

  • Zaščitili bomo zdravje otrok. V šolah bo moral biti obvezno zagotovljen prostor za knjige, da jih ne bo treba nositi dnevno iz šole domov ter obratno. Vsak otrok bo dobil dve knjigi za vsak predmet, eno knjigo bo imel v šoli, drugo pa doma, konec leta bo obe vrnil šoli.

  • Vključitev duhovne komponente v vzgojno-izobraževalni sistem – s tem ni mišljen verouk ali poučevanje katerekoli religije, ampak opredelitev, kaj je duhovno in soočanje z realnostjo našega sveta, ki je splet duhovnih in fizičnih prvin. To je pomembno za razvoj posameznikove odpornosti do nekritičnega sprejemanja katerekoli religije ali totalitarne ideologije, ki izvira iz popolne nepoučenosti ali napačne razlage duhovnih zadev. Poudarek bo na sobivanju z drugimi bitji, spoštovanju narave, svobodni zavesti, odgovornosti posameznika, pomenu skupnosti, ekipnemu delu, škodljivosti totalitarnih ideologij, nasilja, korupcije in vojne.

  • Ukinitev nasilne vzgoje o teoriji spola oziroma o laži, da si človek lahko izmišljuje katerega spola je.

POVEZAVA NA ODGOVOR V CELOTI

Anchor 6

DeSUS - Demokratična stranka upokojencev Slovenije

DeSUS je stranka za vse generacije, saj se trudimo, da bi prisluhnili sleherni starostni skupini naše družbe. Kar se tiče naših najmlajših nadebudnih učenjakov, je naše sporočilo njim, staršem in učiteljem, da je naša stranka zagovornica javnega šolstva. Zato, ker verjamemo, da lahko zgolj skozi javno obliko izobraževanja in vzgoje vsem našim otrokom nudimo enakovredno in kvalitetno izobrazbo. Tudi v bodoče bomo vlagali vse napore v to, da se javna šola ohrani in seveda izboljšuje – v korist naših mladih, na katerih svet stoji. Na koncu koncev je to naložba v celotno družbo, naložba za njen razvoj in napredek.

Opaženo je, da so učni programi prenatrpani, preobilni,… Tak način podajanja znanja ni ustrezen, od njega otroci nimajo koristi, saj obilice podatkov ne morejo niti kvalitetno sprejeti, kaj šele, da bi jih lahko memorizirali in koristno uporabili. Zato si bomo prizadevali, da bodo učni načrti prijaznejši do otrok, predvsem pa, da bodo optimalno koristni za učence. Seveda morajo biti programi tudi pedagoško in vzgojno naravnani tako, da bodo spodbujali k ustvarjalnosti posameznika in s tem k ustvarjalni družbi. Poslanstvo šolskega sistema ni samo v izobraževanju, ampak tudi v vzgoji. Opaženo je, da je to zadnje v zadnjih nekaj letih precej pogrešano. Morebiti se šole tudi zaradi tega danes prepogosto srečujejo s problematiko nasilja.        

Šola mora biti otrokom drugi dom. Vsem dostopna, prijazna, zanimiva. Zadovoljni in uspešni otroci bodo narisali nasmeh učiteljem, predvsem pa bodo v ponos njihovim staršem. Zato skupaj izboljšajmo šolo!

Anchor 7

SDS - Slovenska demokratska stranka

Slovenska demokratska stranka želi s programom na področju izobraževanja, znanosti in športa Slovencem zagotoviti:

  • odlično in uporabno znanje,

  • odkritje talentov slehernega šolajočega,

  • razvoj ustvarjalnosti, inovativnosti ter kritičnega mišljenja,

  • razvoj vrhunske znanosti,

  • vrednostni sistem in domoljubje v šoli.

Na področju izobraževanja in znanosti bomo zagotovili dostopnost, kakovost, fleksibilnost in učinkovitost ter povezali izobraževanje s trgom znanja. Skrbeli bomo za nadarjene mlade ter ranljive skupine mladih, zagotovili bomo pogoje za zdrav razvoj, ustvarjalnost šolajočih in razvoj vrednot. Prav tako bomo zagotovili ustvarjalnost in avtonomijo učiteljev in se zavzemali za zagotovitev učinkovitega študija študentov staršev (dodatno leto za oba starša, ne le za enega) in ustrezne štipendijske politike.

 

Celoten program Slovenske demokratske stranke za omenjeno področje je dosegljiv na povezavi: https://www.sds.si/sites/default/files/documents/Program%20SDS%20Izobra%C5%BEevanje%20november%202016%20objava.pdf.

 

V priponki pošiljamo odgovore na vprašanja, zastavljena z vaše strani.

POVEZAVA NA ODGOVOR V CELOTI

Anchor 8

Lista Marjana Šarca

Iz odgovora:

 

Za stranko Lista Marjana Šarca sta vzgoja in izobraževanje temelj razvoja gospodarstva in družbe kot celote. Menimo, da je naš izobraževalni sistem načeloma dober, ni pa idealen. Mladim želimo omogočiti lažji vstop na trg dela, a tudi kakovostno sobivanje v novi družbeni stvarnosti. Zastopamo stališče, da izobraževanje ne sme biti le v službi trenutnih potreb gospodarstva, ampak mora pri mladih razvijati tudi tiste kompetence, ki so potrebne za to, da bodo znali kritično reševati probleme in da postanejo odgovorni državljani. Znanja torej ne pojmujemo le kot rezultate na nacionalnih ali mednarodnih preizkusih znanja, ampak tudi kot razvijanje inovativnosti, ustvarjalnosti, solidarnosti in sodelovanja ter kritičnega razmišljanja, kar se nam zdi v sedanjem okolju ključno.

POVEZAVA NA ODGOVOR V CELOTI

Anchor 9
bottom of page