top of page

NASILJE V ŠOLAH

V zadnjih letih so v medijih večkrat odzvanjali primeri nasilja v različnih šolah. Veliko teh primerov so povezovale ocene učiteljev, ravnateljev in staršev, da so ob primerih nasilja na sistemski ravni učenci, ki izvajajo nasilje, velikokrat bolje zaščiteni kot žrtve; nemalokrat so se iz šol umikale žrtve.

   VPRAŠANJA POLITIKI IN POLITIKOM

  • Ali je (po vašem mnenju) v Sloveniji ustrezno poskrbljeno za preprečevanje nasilja v šolah?

  • Ali imajo (po vašem mnenju) šole ustrezno sistemsko podporo za reševanje hujših primerov nasilja?

  • Ali so (po vašem mnenju) učenci, ki imajo težave in motnje vedenja, deležni ustrezne diagnoze in zgodnje obravnave za preprečevanje nasilja? 

  • Se vam zdi sprejemljivo, da ob številnih primerih nasilja v šolah pride do tega, da se prešolajo žrtve nasilja, ker starši ne vidijo druge možnosti za zaščito svojega otroka?

  • Se vam zdi sprejemljivo, da imajo učitelji in ravnatelji ob primerih hujšega nasilja na šolah velikokrat občutek, da imajo zvezane roke? 

  • Kaj nameravate storiti v zvezi z vprašanjem nasilja v šolah v primeru uspeha na državnozborskih volitvah? 

 

RED V ŠOLAH

Urejeno okolje v šolah in učilnicah je en od najnujnejših pogojev za uspešno delo v šolah - med drugim tudi za preprečevanje pojavov nasilja. Podatki iz mednarodnih raziskav kažejo: slovenski učitelji so med tistimi, ki poročajo o najslabših pogojih za delo z vidika varnosti, reda in discipline v učilnicah.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   VPRAŠANJA POLITIKI IN POLITIKOM

  • Zakaj (po vašem mnenju) slovenski učitelji okolje v svojih šolah ocenjujejo kot manj varno in urejeno kot učitelji v drugih državah?

  • Ali lahko (po vašem mnenju) delo v okolju, kjer nimajo občutka varnosti in reda, vpliva na stres in izgorevanje pri učiteljih, na katerega so opozorile različne raziskave slovenskih učiteljev?

  • Ali se vam zdi sprejemljivo, da slovenski učitelji svoje delovno okolje doživljajo kot manj varno in urejeno kot učitelji v drugih državah?

  • Kaj nameravate storiti v zvezi z vprašanjem varnosti in reda v šolah v primeru uspeha na državnozborskih volitvah?

ŠOLA IN VZGOJA

Šola ni le izobraževalna ustanova, je prostor, v katerem se neprestano dogaja tudi vzgoja, otroci pa oblikujejo odnos do sveta, stališča, navade, vrednote.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   VPRAŠANJA POLITIKI IN POLITIKOM

  • Ali ocenjujete, da je vzgojna funkcija šole ustrezno vgrajena v slovenski šolski sistem?

Izničili smo vrednote osemletne osnovne šole. Dobesedno prečrtali besede, vsebine, ki bi še naprej oblikovale razmišljujočega, ustvarjalnega, spoštljivega, zadovoljnega učenca. Beseda vzgoja je bila prečrtana, obnašanje učencev več ni pomembno. Izgubili smo športno vzgojo, likovno vzgojo, glasbeno vzgojo, ocenjevanje vedenja. Izgubili smo sedem ur vzgoje na teden. Uvedli različne vzgojne ukrepe. (Boris Györköš, učitelj in vzgojitelj, Ali vidite, v kaj smo spremenili šolo? Večer, 13.3.2018)

Slika: Delež učiteljev, ki poročajo o zelo varnem in rednem šolskem okolju (PIRLS, 2015); lestvica varnosti in reda v šoli je bila oblikovana na podlagi trditev kot so »Na šoli se počutim varno« in »Ta šola ima jasna pravila o vedenju učencev«.

Vir: http://pirls2016.org/pirls/school-safety/safe-and-orderly-school/

bottom of page