top of page

BRAINSCRIBE - Priporočila

Nekaj besed o programu Brainscribe s strani tistih, katerih mnenje ima težo.

Nevroznanost potrjuje, da vidno-motorične vaje ustvarjajo funkcionalne povezave med vidnimi in motoričnimi področji v možganih in izboljšujejo vidno-motorično integracijo pri otrocih. Verjamem, da lahko mnogi otroci pridobijo z Brainscribe programom in njegovimi vidno-motoričnimi in grafomotoričnimi vajami. Širok nabor vidno-motoričnih vaj programa Brainscribe, ki predstavljajo zahteven izziv, lahko pripomore h kognitivnemu razvoju otrok na splošno; medtem ko lahko otrokom s šibkejšo vidno-motorično integracijo in težavami na področju drobne motorike koristijo usmerjene korektivne intervence. Zato verjamem, da program Brainscribe ponuja odlične vire za vse, ki jih zanima kognitivni razvoj otrok in priporočam njegove vaje učiteljem in staršem, ki želijo spodbujati razvoj vidno-motorične integracije pri njihovih otrocih.

 

Posebej pozdravljam predanost avtorjev gradiv Brainscribe, da nagovorijo tudi potrebe rastoče starajoče populacije. Brainscribe Senior predstavlja dragoceno zalogo uporabnih virov za odrasle in starejše. Vemo, da kognitivni trening lahko igra pomembno vlogo pri ohranjanju kognitivne vitalnosti pri starajoči populaciji na splošno. Obenem je lahko kognitivni trening pomemben za odrasle s slabšo, pešajočo, ali oškodovano vidno-motorično integracijo, ki lahko še posebej pridobijo s sistematičnimi vidno-motoričnimi vajami.

 

Medtem ko so nekateri programi za vidno-motorično vadbo namenjeni  izključno odraščajočim otrokom ali starostnikom, vidim dodano vrednost programa Brainscribe v premoščanju te pregrade in opozarjanju na pomen razvijanja in ohranjanja ključnih kognitivnih funkcij za dolgoročno zdravje in blagostanje.

 

Dr. Mary Baker, MBE.

Dr. Mary Baker je bila imenovana za predsednico Evropskega sveta za možgane (European Brain Council  - EBC) in kmalu po imenovanju postala ena od osrednjih pobudnic iniciative »Leto možganov« v Evropi.

 

Bila je tudi predsednica Evropske zveze nevroloških združenj (European Federation of Neurological Associations - EFNA).

Dr. Ranko Rajović je avtor programa NTC sistem učenja.

 

Je tudi sodelavec UNICEF-a in dobitnik nagrade mednarodne Mense za intelektualni prispevek družbi in bivši predsednik odbora za nadarjene otroke mednarodne organizacije Mensa.

Ko je profesor Peter Hannon leta 2003 objavil raziskavo, s katero je pokazal, da imajo nevroznanosti malo neposrednega vpliva na razvoj predšolskih otrok, je postalo jasno, da je v pedagoške prakse treba vključiti več nevroznanosti. Poudaril je, da predloge in metode dela za to pomembno obdobje življenja prispevajo znanstveniki s področij izven nevroznanosti.

 

Dejstvo, da se povečuje število otrok z razvojnimi težavami, motnjami pozornosti in koncentracije nalaga, da moramo bolj celovito razumeti razvoj otrok in vključiti metode, ki pozitivno vplivajo na razvoj vseh njegovih sposobnosti. Prsti in oči aktivirajo velike regije skorje velikih možganov in imajo neposredno pomembno vlogo pri razvoju možganov in vzajemnem povezovanju njihovih regij, program Brainscribe pa ponuja uporabo svinčnika in papirja, ne pa vseprisotnih tablic in mobilnih telefonov. Svinčnik in papir omogočata, da otrok izvaja zapletene gibe, vleče črte na levo ali desno stran, gor ali dol, da riše poševne črte in spremlja konico svinčnika.

 

Prav zato morajo programi kot je Brainscribe, ki v ospredje postavljajo področje razvoja kot je vidno-motorična integracija, najti pot do vsakdanje pedagoške prakse​.

Dr. Ranko Rajović

Program Brainscribe omogoča pedagoški pristop, ki temelji na spoznanjih o razvoju in delovanju možganov: starše, vzgojitelje in učitelje sistematično usmerja k tistim igralnim dejavnostim z otroki, ki še posebno dobro vplivajo na nastajanje in utrjevanje možganskih povezav v času njihovega najintenzivnejšega razvoja, od rojstva do približno desetega oz. dvanajstega leta starosti. Zaradi svoje nevrofiziološke osnove, program dobro dopolnjuje razvojno-psihološka izhodišča Kurikuluma za vrtce in osnovno šolo ter ga hkrati bogati s predlogi konkretnih ciljno usmerjenih v grafomotorične in finomotorične dejavnosti ter utrjuje različne matematične pojme. Te so izbrane tako, da čimbolj smiselno povezujejo različne otrokove izkušnje iz njegovega vsakdana ter so uporabne na različnih področjih vrtčevskih in šolskih dejavnosti. Program namreč vsebuje premišljeno sestavljen nabor dejavnosti ter predvideva fleksibilno stopnjevanje njihove zahtevnosti na osnovi starosti in znanja otrok. S tem pri otrocih ohranja ter še spodbuja razvoj učne motivacije. Poleg tega igralne dejavnosti vsebujejo veliko ponavljanja, s katerim se utrjujejo nastale možganske povezave. Zato program tudi starše, vzgojitelje in učitelje nenehno spodbuja k ustvarjalnemu delu oz. k oblikovanju novih igralno-učnih situacij in dejavnosti, ki so čimbolj povezane z značilnostmi konkretnega učnega okolja, v katerem se izvajajo.

 

Barbara Novinec

Barbara Novinec je ravnateljica Vrtca Galjevica v Ljubljani in predsednica Evropskega združenja ravnateljev (ESHA- European School Heads Association).

bottom of page